Tüplü Ceviz Fidanı ve Çeşitleri

tuplu ceviz fidani chandler

Ceviz fidanı dikmek isteyen siz değerli ziyaretçilerimiz;

aşılı ceviz fidanıMart ayı bittikten sonra açık köklü olan ceviz fidanı satışları son bulmaktadır. Açık köklünün yerini tüplü ceviz fidanı satışı almaktadır. İki çeşit fidanın arasında bir fark yoktur. Tüplü ceviz fidanının kökü toprak kaplı poşet içinde ya da saksı içinde bulunur ve bu şekilde her ay satılır.

Tüplü ceviz fidanı çeşitleri arasında en çok tercih edilen ve son zamanlarda ülkemizde yaygınlaşmış olan ceviz fidanı türü Chandler ceviz fidanı olmuştur. Türkiye Azerbaycan, Bulgaristan ve Yunanistan gibi ülkeleri ceviz fidanını ihraç etmektedir. Chandler ceviz fidanı erken meyce vermesi ile bilinmektedir. Geç donlara karşı dayanıklı olduğundan dolayı uzun ömürlü bir fidan olmaktadır.

Tüplü Ceviz Fidanı Çeşitleri

tüplü ceviz fidanlarıTüplü ceviz fidanı çeşitleri arasında bulunan bir diğer fidan ise Fernor ceviz fidanıdır. Geç çiçeklendiği için bahar ve sonbahar donlarına karşı dayanıklıdır. Yüksek rakımlı alanlara ekimi gerçekleşmektedir. Bu çeşidin kabukları kolay bir şekilde soyulmaktadır. Ayrıca tadı da oldukça lezzetlidir. Eylül ayının sonlarında ise hasat işlemi gerçekleştirilir.

Fernette ceviz fidanı karasal iklimin olduğu yerlere ekilmesi ile tercih edilmektedir. Geç çiçek açmaktadır ve yüksek rakımlı alanlara ekilmektedir.

Franquette ceviz fidanı gelişimden sonra dik ve iri olan bir ağaca dönüşür. Meyveleri oldukça büyük olmaktadır. Geç yapraklandığı için de ilk baharın geç olan donlarından etkilenmeye maruz kalmaz.

Pedro ceviz fidanı oldukça lezzetli meyvelere sahiptir. Ancak diğer çeşitlere göre daha fazla bakıma ihtiyaç duyar. Doğru bir şekilde budanması gereklidir. Kıyı kesimlerde ekimi daha verimli sonuçlar doğurmaktadır. Kabuğundan da kolay bir şekilde soyulmaktadır.

Diğer çeşitler arasında ise Bilecek ceviz fidanı, Sebin ceviz fidanı, Kaman ceviz fidanı gibi bir çok çeşit daha bulunmaktadır.

Açık Köklü ve Tüplü Ceviz Fidanı Arasındaki farklar

Yukarıda da belirtildiği gibi Mart ayının bitiminden sonra açık köklü ceviz fidanı satılmaz, bunun yerine tüplü ceviz fidanı satılır.

tüplü ceviz fidanları

TÜPLÜ CEVİZ FİDANI NE ZAMAN DİKİLİR?

Tüplü ceviz fidanları yılın her mevsiminde dikelebilecek fidanlardır. Köklerinin sürekli toprak içinde olması, sevk işlemlerin topraklı olarak yapımı fidan dikiminde mevsimsel kısıtlanmaları ortadan kaldırır.

Tüplü ceviz fidanları yılın 12 ayında da dikebilirsiniz fakat dikim yapacağınız bölgenin iklim şartları çok önemlidir. Açık köklü ceviz fidanı kadar iklim şartları kısıtlanmasa da tüplü ceviz fidanlarında da bu etken önemlidir.

Kışlar ılıman yazlar sıcak ve kurak geçiyorsa;
Bu bölgede özellikle yağış alınan sonbahar, kış ve ilkbaharın yaşandığı ayları tüplü ceviz fidanı dikimi için seçmelisiniz.

Kışlar ve yazlar normal geçiyorsa;
Bütün yıl içerisinde istediğiniz zaman türlü ceviz fidanı dikimi yapılabilmektedir.

Kışlar oldukça sert, yazlar ise normal geçiyorsa;
Sert geçen kış aylarında kesinlikle tüplü ceviz fidanı dikimi yapmayınız. Dikim için uygun aylar Nisan, Mayıs ve Haziran ayları olacaktır. Dikim yapılan tüplü ceviz fidanının kış aylarına toprağında güçlü olarak girmesi verimi ve yaşamı için çok faydalı olacaktır.

Mart ayından itibaren bahçenize ceviz fidanı dikmek için açık köklü ceviz fidanı almak zorunda kalmazsınız. Yılın her ayı tüplü ceviz fidanı alabilirsiniz. Eylül ve Mart ayları arasında açık kök ceviz fidanı satılmakta ve bu aylar arasında dikilmektedir.

Firmamız ÜSTÜN FİDANCILIK yeni sezonda siparişlerinizi göndermeye hazırdır. 

TÜPLÜ CEVİZ FİDANI SİPARİŞ İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Şaban ACAR - Üretim Sorumlusu
0534 317 23 28